Meet the Artists

 

The Augusta Plein Air Art Festival features many talented artists from Missouri as well as from states across the country. Come observe these artists at work everyday during the event. Scroll down to see the list of this year’s winners to date.

 

2021 ARTISTS

 

A

Cynthia Allen
Mark Amen
Kelli Andrews
Megan Atchley

B

Ruth Baggett
Zac Barnes*
Gary Beazley *
Randy Bernhardt
Bonnie Bishop
Donavon Blake
Ginny Blankenship
Larry Bolton
Thomas Buchs *
Burton, Makenna

C

Julie Carter
Leigh Coffman
Paige Clausen
Kathleen Connors
Karen Cooper
Dawn Cosby
Marty Coulter *
Kay Crain*

D

Carolyn Damstra
Chrystal Davis
Jo Jasper Dean
Tammie Dickerson *
Elaine Duree

E

Antoinette Elgin

F

Alicia Farris*
Susan Fifer
Dianna Folwarczny
Gudrun Fraser

G

Gretchen Gackstetter
Patricia Garey
Gloria Gaus
Caroline Goldsmith*
Jennylynne Gragg *
Jamie Green *
Suzanne Gundlach

H

Elaine (Laney) Haake *
Janey Hale
Marjory Haley
Vicki Hefty
Barbara Holder*
Tracy Holt
Arleana Holtzmann
Danae Hoppe

J

Teddy Jackson *
Dawn Janko
Amy Jamison

K

April Kaeser
Karen Kelley
Victor Klouse
Michelle Krute
Konstantine Kublanov *

L

Carolyn Larkin*
Allison Laupp *
Jack Leandro
Farley Lewis *
Sherri Lilly

M

Carlos Maldonado
Joy Manthei
Michael McClure*
Rebecca McGuire*
Melinda McIntosh
Kimberly McKerracher
Spencer Meagher*
Lizabeth Megelsh
Joan Mette
Matt Miller
Anne Molasky*
Elizabeth Moreland
Kathy Morrison
Jane Mudd*

N

Lori Nass*

O

Brent O’Connor

P

Tracy Parkhurst
Christi Patterson
Carolyn Peel
Rhonda Pepmiller*
Dawn Perez
Raven Perry
Mike Phelps *
David Poe
Elaine Prouhet

R

Dianne Raab
Leslie Randle
George Rhys *
Rhonda Richter
Mary Riney
Diane Robben
Tatyana Robberts *
Susan K. Rogers *
Joyce Rothermich

S

Gino Santa Maria
Debra Schaefer
Paul Schaefer
Cynthia Schanink *
Cindy Shaw
Pat Sheppard
Lain Sherstoff
Larry Siwek
D’Ann Smith
Tracey Snyder
Michelle Spencer
Arthur Stauder
Michelle Streiff

T

Troy Tatlock
Jan Trager

W

Keith Waters
Deborah Weinstein
Michelle Wells *
Andy Wheeler
Cody Wheelock
John Whytock
Julie Wiegand *
Christina Willey *
Deborah Williams *
Manuela Woolsey

Y

Ping Yan

* Look for these Award Winning Artists who have been invited to the Premier Artist Paint Out at Defiance Ridge Vineyards on April 29, 2021.

 

********* 2021 WINNERS *********

 

Daily Event $500 Purchase Prize Winners

 

  • Augusta Shores
    • 1st – “Hickory Lake Boat Launch – Oil – Tammie Dickerson
    • HM “View from the Top” – Oil – Farley Lewis
    • HM “April Hues” – Oil – Gino Santa Maria
  • Montelle Winery
    • 1st “Montelle Moments” – Cynthia Schanink
    • HM “Distant Fields” – Melinda McIntosh
    • HM “The Kiss” – Tatyana Robberts
  • Noboleis Quick Paint
    • 1st “Norton After Frost” Oil – Mike Phelps
    • HM “Wine Country” Oil – Gino Santa Maria
    • HM “Spring Patchwork” Oil – Christi Patterson
  • Bottom’s Up
    • 1st “Rain Bottom” Watercolor – Larry Siwek
    • HM “Capture the Rain” Oil – Leigh Coffman
    • HM “Rainy Day at the Bottoms” – Oil – Teddy Jackson
  • Lake Creek
    • 1st “Vines at Lake Creek” – Oil – Joy Manthei
    • HM “Toast to the Season” – Oil – Cynthia Schanink
    • HM “Vineyards at Spring” – Oil – Teddy Jackson
  • La Charrette Farm
    • 1st “Chicken Dance” – Oil – Carolyn Larkin
    • HM “Late Afternoon” – Oil – Gino Santa Maria
    • HM “Coop on Wheels” – Oil – Troy Tatlock
  • Catala
    • 1st “Catala Spring” Oil – Marty Coulter
    • HM “Be Still” Oil – Kim Kwas McKerracher
    • HM “Spring Marthsville Field” Oil – Chris Willey
  • New Melle
    • 1st “Dan’s Pond”  – Oil – Vicky White
    • HM “Dan’s Country Meats” – Oil – Troy Tatlock
    • HM “Sun Stripes” – Oil – Spencer Meagher
  • Private Estate – Morning
    • 1st “Quercus” – Carolyn Larkin
    • HM “The Three Sisters” – Cindy Shaw
    • HM “Spring Fling” – Kay Crain
  • Klondike Park
    • 1st “Wednesday Mist” – Oil – Zac Barnes
    • HM “10% Chance of Sun” – Oil – Troy Tatlock
    • HM “After the Rain” – Oil – Gino Santa Maria
  • Sunflower Hill Farm
    • 1st “Don’t Get Cocky” – Jamie Green
    • HM “Lot’s of Pots” – Kathy Morrison
    • HM “Red Bud at Sunflower Hill Farms” – Susan Rogers
  • Sugar Creek
    • 1st “Arbor” Oil – Thomas Buchs
    • HM “Together” – Oil – Patricia Garey
    • HM “Spring Maple” – Pastel – Deb Williams
  • Premier Artists at Defiance Ridge Vineyards
    • 1st “Spring Day at Defiance” – Jane Mudd
    • HM “Evening Vines” – Chris Willey
    • HM “Under the Umbrella” – John Whytock
  • Robin”s Nest
    • 1st “Old Defiance” – Oil – John Whytock
    • HM “Shimmering Brook” – Oil – Chris Willey
    • HM “Bouganvilla” – Oil – Thomas Buchs
  • Balducci Sunset
    • 1st “God’s Country” Oil – Farley Lewis
    • HM “Dusk” Oil – Elaine Haake
    • HM “Whine About Construction” – Oil – John Whytock
  • Private Estate – Afternoon
    • 1st “Rolling Hills”  – Gino Santa Maria
    • HM “Lawn With A View ” – Karen Cooper
    • HM “Welcome Wreath” – Donovan Blake
  •  Augusta History 
    • 1st “Light & Shadow” Oil – Konstantine Kublanov
    • HM “On the Corner” – Karen Cooper
    • HM “Still Standing” – Anne Molasky
  • Rivers & Streams
    • 1st “MidDay Glory” – Farley Lewis
    • HM “Charette Creek” – Cynthia Schanink
    • HM “April Hues” – Gino Santa Maria
  • 1st American Vinicultural Area (Wine Producing Area)
    • 1st “Checking the Buds”- Cynthia Schanink
    • HM “Vinter’s Vents” – Kathy Morrison
    • HM “View from Nobelius” – John Whytock

 

Final Prize Winners in 5 Mediums

 

Best of Show “Under the Umbrella” Acrylic – John Whytock
Artists’ Choice “Under the Umbrella” Acrylic – John Whytock
People’s Choice “Under the Umbrella” Acrylic – John Whytock

Acrylic:

  • 1st “Under The Umbrella” – John Whytock
  • 2nd “Morning in Femme Osage” – Spencer Meagher
  • 3rd “Midday Gloria” – Farley Lewis
  • Honorable Mention “Quarry Waterfall” – John Whytock

Mixed Media:

  • 1st “Vista of Vines & Vultures” – Troy Tatlock
  • 2nd “Cherry Picking ” – Troy Tatlock
  • 3rd “Violet Femme” – Alex Hamil
  • Honorable Mention “Sunflower Hill From The Creek” – Tammie Dickerson

Oil:

  • 1st “Knoernshield Vineyards” – Anne Molesky
  • 2nd “Big Blue ” – Zak Barnes
  • 3rd “Femme Osage Creek ” – Thomas Buchs
  • Honorable Mention “April Hues” – Gino Santa Maria
  • Honorable Mention “Morning Magic ” – Caroline Goldsmith

Pastel:

  • 1st “Spring Staccato” – Michele Wells
  • 2nd “Augusta Vines” – Michele Wells
  • 3rd “Vines on the Tree” – Jill Tichenon
  • Honorable Mention “Balducci Looking West ” – Allison Laupp

Watercolor:

  • 1st “A Great View” – Larry Siwek
  • 2nd “New Melle Center Piece” – Alicia Farris
  • 3rd “Barn at Augusta” – Gary Beazley
  • Honorable Mention “Lonely Light” – Carlos Maldonado

Final Judging by – Shawn Cornell, Bryan Haynes & Lisa Ober